Ana Sayfa Genel Engelli Bireylerin Toplumsal Yaşama Katılımı

Engelli Bireylerin Toplumsal Yaşama Katılımı

LONDON, ENGLAND – SEPTEMBER 04: Grigorios Polychronidis of Greece plays a shot during the Mixed Pairs Boccia – BC3 gold medal final on day 6 of the London 2012 Paralympic Games at ExCel on September 4, 2012 in London, England. (Photo by Gareth Copley/Getty Images)

Engelli Bireylerin Toplumsal Yaşama Katılımı; Engelli bireylerin günümüzde toplumsal yaşama ayak uydurabilmeleri sağlamak adına son zamanlarda ilgi alaka artmış durumdadır. Hemen hemen her alanda gelişmeler devam etmektedir.

Engelli bireylerin toplumsal yaşama eşit koşullarda katılması. Dünya sağlık örgütü (WHO) sunduğu rapora göre dünya nüfusunun yaklaşık 1 milyar kadar insan, engelli nüfus olarak biliniyor. Durum bu şekilde olunca bu insanların toplumsal yaşama eşit koşullarda kazandırılması gerekliliği ortaya çıkarıyor.

Engelli bireylerin temel sorunlarını belirleyip bu alanda yapılan çalışmaların titizliği ve devamlılığı sağlanmaktadır.

Engelli Bireylerin Karşılaştığı Başlıca Sorunlar

Eğitim, ulaşım, psikolojik, ,istihdam, çevresel sorunlar olmak üzere birçok sorunla mücadele etmektedirler. Son zamanlar da yapılan birçok faaliyet engelli bireylerin toplum yaşamına eşit koşullara girmelerini sağlamaktadır.

Eğitim alanında yapılan ve halen yürütülen çalışmalar; engelli bireylerin diğer öğrenciler ile aynı ortamda ya da onlar ile aynı imkanı bulmak daha kolaylaşmıştır. Bu alanda yapılan çalışmalar halen devam etmektedir.

Ulaşım alanında yapılan çalışmalar ile engelli bireylerin daha rahat ve konforlu bir ulaşım imkanı bulmaktadırlar. Devletin engellilere yönelik trafikte yaptığı düzenlemeler, belediyelerin engeli bireylere yönelik park çalışmaları bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Teknolojik alanda yapılan gelişmeler çok dikkat çekmektedir. Teknoloji sayesinde engelsiz ve kaliteli yaşam vazgeçilmez olmuştur. Engelsiz bileşimin de desteği tespit edilen eksiklikler için çalışmalar yapılmaktadır. Engelli bireylerin engelsiz bilişim ile tanışmaları ve engelleri ortadan kaldırmaları sağlanmaktadır.

Amacı:

Teknoloji yaşamımızın her alanında biz insanlara kolaylık sağlamıştır. Teknolojinin bu kolaylıklarını engelli bireyler içinde çözümler üretmesi, engelli insanlar ile engelsiz insanlar arasında farkı ani ayrımcılığı ortadan kaldırmaktır. Her bireyin temel hak ve özgürlüklerini yaşamalarını sağlamak ve hiç kimseye bağımlı olmadan yapabilmek herkesin istediği şeydir.

Engelsiz bilişim, engelli bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda hizmetler geliştirerek onların toplumsal yaşama eşit koşullarda katılımını hedeflemektedir. Engelsiz bilişim alanında yapılan yenilikler her geçen gün artmaktadır.

Engelli bireylerin ihtiyaçlarına uygun sistem ve yazılımları geliştiren engelsiz bilişim, yazılım hizmetleri vermektedir. Bunlardan bir kaçı şunlardır;

     1.Göz takip sistemi (eye navigator )

     2.Kafa hareket takip sistemi (head navigator )

     3.Göz takip sistemi stüdyo (eye navigator studio)

CEVAP VER

Lütfen bir yorum yazın.
Lütfen adınızı girin.

Diğer Yazılarımız

Glassouse Engelli Bilgisayarı Kafa Takip Sistemi Nedir?

Glassouse Engelli Bilgisayarı Kafa Takip Sistemi Nedir ? Glassouse Engelli Bilgisayarı Kafa Takip Sistemi ile bilgisayarı, TV’yi, cep telefonunu ve tabletleri uzaktan kumanda ederek kullanmak...

Engelsiz Bilişim Derneği

Engelsiz Bilişim Derneği Engelsiz Bilişim Derneği ; engellilere karsı ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve onları yaşam standartlarını yükseltmek için kurulmuş dernek olan engelsiz bilişim derneği eğitim,...

Engelliler ile İlgili Teknolojik Gelişmeler

Engelliler ile ilgili teknolojik gelişmeler, Engelsiz bilişim kapsamında ürün ve hizmetlerini engellilerin kullanımına uygun hale getirmek ve onları topluma kazandırmak isteyen kurum ve kuruluşlar...

Engelli Bireylerin Toplumsal Yaşama Katılımı

LONDON, ENGLAND - SEPTEMBER 04: Grigorios Polychronidis of Greece plays a shot during the Mixed Pairs Boccia - BC3 gold...

Kariyer Alanında Engelsiz Bilişim

Kariyer alanında engelsiz bilişim: Her birey çalışarak hayatını devam ettirmek ve maddi gelir elde etmeye çalışmaktadır. Bu hayatımızı devam ettirebilmek için zorunludur. Bunların yanında...